Apkārtēja vide

VSIA “Zemkopības ministrija nekustamie īpašumi” izsludināja iepirkuma procedūru projektēšanas darbiem Misas upes atjaunošanai.

Ar to arī viss beidzās, jo ministrija pārdalija naudu citiem projektiem un upes gultnes tīrīšana atkal nenotiks.

Atjaunošanas projektu bija paredzēts izstrādāt 28 km garam upes posmam no Dzērumu ciema Ķekavas novadā līdz Misas upes šķērsojumam ar autoceļu A8 Jelgavas novadā, ietverot visu Olaines novadā esošo upes posmu 20 km garumā.

Aerofoto, kurā redzama applūstoša teritorija Olaines novadā (Pēterniekos un Ezītī)

Par Misu          

Misas upe garāka par 100 kilometriem ir pelnījusi savu atsevišķu lapu. Jo tikai tādā veidā iespējams  sniegt vairāk par mazajām, otrās un trešās pakāpes pietekām. Turklāt Misa pati teju vai kļūst kā Lielupes pieteka, tamdēļ ka Iecava kopš zināmas rakņāšanās daļēji notek pa Velna grāvi. 

Misa ir Iecavas > labā krasta pieteka Zemgalē, Bauskas un Jelgavas rajonā. Sākas Valles pagastā uz dienvidiem no Vaskiem Baldones—Vecumnieku paugurlīdzenuma pakājē.

pamatnosaukums  garums kritums vidējais sākotne  izteka stāvoklis  baseins notece  īpašais
km metri m/km mvjl. kanāls km² km³
 MISA  108 (114,24)  42  0,39 purveklis  41  85 km  902,6 0,22 viduslaiku robeža

Sākas no Misas purva kurā senču pilskalns. Upes augštece atrodas Viduslatvijas zemienes Upmales līdzenumā, lejtece Tīreļu līdzenumā., kur augštece regulēta, izveidojot grāvju tīklu.  Upes gultne pamatā iet pa limnoglaciālu līdzenumu, krastos daudzi purvi. Posmā līdz Zvirgzdei
upes gultne taisnota. Starp Stelpi  un Beibežiem kūdras ieguve un polderi. No Zvirgzdes līdz Plakanciemam tek pa līdzenu mežainu apvidu.

Tā kā lielāko daļu (9/10) Iecavas ūdeņu novada Velna grāvis caur Garozu Lielupē, Iecavas grīvā lielāko daļu sastāda Misas ūdeņi. Kad Olaines  pilsētai un rūpnīcu vajadzībām bija nepieciešams papildus ūdens, to pievadīja pa Daugavas—Misas kanālu no Ķekavas un Daugavas.

Arī Olaines tuvumā taisnota atstājot dzelmainas vecupes. Gultnē sakrājušies savdabīgi aizsprosti no drazām, kā korķi. Krastos vairākas vasarnīcu kolonijas (lielākā Dzērumi). Lejpus Plakanciema upes krasti biezi apdzīvoti. Ietek Iecavā pie Ozolniekiem. Upi šķērso autoceļi A7, A8P87P88,  P89  un P92, kā arī JelgavasKrustpils dzelzceļš.

Misa pirms Pēterniekiem, foto

Lielāķās pietekas ( A – Z ) (Wiki) – >Apiņupīte; >Cena; >Daugavas—Misas kanāls12; >Gailīšu strauts; <Mīlupīte; >Olaine13; >Pupla; >Taļķe34; >Vārnupe17; >Zvirgzde 30; <Medaine13; >Milupīte; <Skujupīte; <Tēces strauts; <Vāverupīte6;

Comments are closed