Dārza darbi maijā
Pēdējais pavasara mēnesis ir dārza ziedēšanas mēnesis. Maijs ir aktīva darba laiks, jo irdinām augsni, stādām un sējam lielāko daļu dārzeņus, ogulājus, apgriežam un apstrādājam nezāles.
Dārzs
Mēneša sākumā tiek sagatavotas dobes sēklu sēšanai un stādu stādīšanai. Smilšainas un mālainas augsnes vēlams mēslot ar organisko mēslojumu. Mēs iesakām grupas uzņēmuma Agrochema organisko mēslojumu “Granulēti kūtsmēsli”.
Ir ārkārtīgi svarīgi dziļi apstrādāt augsni. Pavasarī iekoptā irdenā augsne ātrāk sasilst un tajā uzkrājas vairāk gaisa, barības vielu un mitruma. Puravus un daudzgadīgo garšaugu stādus stāda maija vidū. Kad vairs nedraud sals (maija beigās) – cukini, ķirbji, ķirbju un ķirbju asni.
Maijā jau var sēt burkānus, bietes, zirņus, redīsus. Ir īstais laiks stādīt sīpolus un kartupeļus. Lai iegūtu lielāku un agrāku dārzeņu ražu, pirms pārvietošanas uz pastāvīgu vietu tos ieteicams 10-14 dienas norūdīt (ārā apmēram 2-3 stundas). Vislabāk to darīt, kad ēnā temperatūra ir aptuveni 12 °C.
Stādot pastāvīgā vietā, svarīgi, lai gaisa temperatūra būtu ap +15 °C, bet pati augsne ap +7-8 °C. Siltumnīcās jau audzē zaļos dārzeņus: salātus, redīsus, dilles, pētersīļus, sīpolus. Pēc to novākšanas stāda gurķus, tomātus, piparus un baklažānu stādus. Tomātu stādus vislabāk stādīt 50 cm attālumā vienu no otra, gurķus 60 cm, apmēram 3-4 stādus uz kvadrātmetru.
Zemenes dobēs var stādīt maijā. Kam nav dārza, tas zemenes var audzēt podos. Un tādu ir daudz – pat daudzstāvu. Un, ja jums jau ir šīs ogu dobes, neaizmirstiet mēslot zemenes ar Agrochema zemeņu mēslojumu pirmo reizi iesakām pēc veģetācijas atjaunošanas, vēlāk – ziedēšanas un ogu iestāšanās laikā.
Maija otrā puse ir labvēlīgs laiks melleņu stādīšanai. Mēs iesakām izmantot “Melleņu kūdras substrātu“. Stādot 1-2 melleņu krūmus, iesakām izrakt 80-100 cm platas un 30-50 cm dziļas bedres un pievienot tām “Melleņu kūdras substrātu”. Un melleņu mēslošanai izvēlieties sabalansētu “Krūmmelleņu mēslojumu”.
Dārzs
Līdz maija beigām ir nepieciešams veikt pirmo zāliena mēslojumu. Tam kalpos sabalansēts slāpeklis, fosfors un kālijs ar svarīgākajiem mikroelementiem “Zāliena mēslojums”.
Maija pirmajās nedēļās apgriež vīnogulājus un līdz mēneša beigām varat apgriezt augļu kokus: ābeles, bumbieres un plūmes. Āboles un bumbieres ir svarīgi apgriezt pirms pumpuru atvēršanās. Ja vispirms vēlaties baudīt bagātīgu ražu un veselīgus augļus, izgrieziet nolūzušos, nokaltušos un izretiniet blīvi izaugušos zarus. Neaizmirstiet ieziest brūces ar speciālu dārza ziedi. Ķiršus nav ieteicams apgriezt pavasarī: labāk tos apgriezt pēc ražas novākšanas.
Kad laiks iesils, dosim augiem enerģiju un barības vielas, tāpēc mēslosim dārzu, ziemciešu puķes un citus dekoratīvos augus ar Agrochema mēslojumu “Pavasaris”.
Puķu dārzs
Pirmajā nedēļā aktuāli viengadīgie augi, piemēram, pelargonijas, kliņģerītes, begonijas, dālijas u.c. stādīšana puķu dobēs vai konteineros.
Mēneša otrā nedēļa ir piemērots laiks sīpolu ziedu, piemēram, gladiolu, dāliju un lilijas stādīšanai. Lielās dālijas gumus var sadalīt vairākās daļās, tad tās uzziedēs ar lielākiem ziediem. Dālijām vajag apmēram 40 cm dziļu bedrīti. Tās apakšai ir vērts pievienot mēslojuma augsni.
Mēneša vidus un otrā puse ir rododendru un citu pavasara dekoratīvo krūmu, piemēram, ceriņu, intensīvas ziedēšanas laiks. Neaizmirsīsim arī par tiem.
Lai viss aug un zaļo!